top of page

מדריד - קסם ספרדי


מדריד! לכאורה עוד עיר בירה באירופה הקלאסית, בעלת מבנים נאו קלאסיים רבים, שלא אמורה לרגש את המבקרים בה יותר מבירה אירופאית אחרת, או אותי לפחות, שידוע בשובע האירופאי אורבני שלי. אבל, כשהגעתי לראשונה למדריד, משהו בה הקסים אותי, היא חיה ותוססת עד השעות הקטנות של הלילה, היא מגוונת ונותנת מענה לכל אחד ואחת, יש בה אווירה צעירה עד כדי שמשפחות יצאו עם ילדיהם הפעוטות לברים ובתי קפה ומבלי לקבל מבטי ביקורת מהסביבה, קולינארית היא מציעה אוכל מגוון ופשוט מעולה, ובסוף היום אתה מרגיש שהלכת ממסיבה שעוד רחוקה מלהסתיים. סנטיאגו ברנבאו וארנת מלחמות השוורים הם ההיכל המוביל בספרד ובעולם כולו, כל אחד בתחומו וזו חוויה שאין שני לה לצפות במשחק ולבקר במלחמת שוורים (לא לבעלי לב חלש). אחרי הפעם הראשונה חזרתי אליה שוב, ושוב, ושוב...עם עשרות מטיילים.


בפוסט זה אציע מסלול של 3 ימים במדריד ויום אחד בטולדו היפה:


היום הראשון:

את הטיול מומלץ להתחיל ביום היכרות עם מדריד ההבסבורגית, תתחילו את היום כך:


כיכר ספרד

Plaza de España, 28008 Madrid, Spain

בכיכר שהייתה בעבר בסיס צבאי, פסלו של הסופר סרוונטס יושב ומשקיף קדימה בנוי אבן אדומה וייחודית

שהובאה מסגוביה בשנת 1916. המונומנט נבנה לציון 300 שנים לצאתו של החלק השני של דון קישוט.


גני סבאטיני

Sabatini Gardens, Calle de Bailén, 2, 28013 Madrid, Spain

גנים שעוצבו על ידי האדריכל האיטלקי פרנצ׳סקו סבטיני עבור המלך במאה ה-18 והיו סגורים לציבור. נפתחו לציבור רק ב-1978.


ארמון המלך

Royal Palace of Madrid, Calle de Bailén, s/n, 28071 Madrid, Spain

הארמון נשרף כליל בשנת 1734 ונבנה מחדש. עד לשנת 1931 התגוררו בארמון שליטי ספרד וכיום הארמון, שנחשב עדיין כמעונו הרשמי של מלך ספרד, אינו משמש עוד למגורי המלך אלא רק מתקיימים בו טקסים וקבלתפני מנהיגים מרחבי העולם.


גני אוריינטה ובית האופרה (מאחור) כולל הפסקת שירותים -תת קרקעי

Plaza de Oriente, 28013 Madrid, Spain

את הרעיון בהקמת הגנים הביא חוסה בונפרטה, אחיו של נפוליאון, בתקופה בה שלט בספרד בתחילת המאהה-19. בגנים אלו הוא רצה להבליט את ארמון המלך. הגנים החליפו את עצי התפוחים שהיו במקום.


הקתדרלה

Catedral de la Almudena, Calle de Bailén, 10, 28013 Madrid, Spain

בניית הקתדרלה החלה ב-1883 והסתיימה רק ב-1993. החתונה המלכותית הראשונה שנערכה בקתדרלה נערכה בשנת 2004 בין המלך פליפה השישי ושדרנית הטלוויזיה לטיסיה אורטיס.


כיכר לה וילה

Plaza de la Villa, s/n, 28005

Madrid, Spain

בכיכר כמה מבנים חשובים:

  • בניין הערייה עד לשנת 2007. היום בניין הערייה שוכן בכיכר סיבלס.

  • בית הארכבישוף סינסרוס שנבנה ב-1573.

  • פסל אלברו דה בזן - מי שניצח את הקרב הימי לפנטו בשנת 1571.


מסעדת בוטין (המסעדה העתיקה בעולם פתוחה ברצף מאז 1725 נהג לשבת בה המינגווי) - Sobrino de Botín, Calle de Cuchilleros, 17, 28005 Madrid, Spain


מספרת קינזה (צמוד לבוטין)- המספרה העתיקה במדריד מאז 1900.

The Kinze de Cuchilleros, Calle de Cuchilleros, 15, 28005 Madrid, Spain

המספרה הותיקה ביותר במדריד פתוחה משנת 1900 ועד היום.


שוק סן מיגל - שוק מקורה, המתוייר ביותר בספרד.

San Miguel Market, Plaza de San Miguel, s/n, 28005 Madrid, Spain

השוק נבנה לראשונה כשוק סיטונאי בשנת 1916. בשנת 2003 נקנה ע"י משקיעים זרים, שופץ ונפתח לקהלהרחב בשנת בשנת 2009


כיכר מאיור -

Plaza Mayor, 28012 Madrid, Spain

מרכז החיים החברתיים של מדריד מ-1620 ועד היום. בעבר נהגו באינקווציה להעלות למוקד אנשים במרכזהכיכר. משפט השריפה האחרון בוצע ב-1837. בכריסמל הכיכר מלאה דוכנים מקסימים.


צ׳וקולטריה גינס - בית הקפה העתיק ביותר במדריד מאז 1894. המלצה רותחת לקחת שוקו עם צ׳ורוס (6 יחידות) ב-4 אירו. טובלים את הצ׳ורוס בשוקו. מדהים. Chocolatería San Ginés, Pasadizo de San Ginés, 5, 28013 Madrid, Spain


כיכר סול -Puerta del Sol, Madrid, Spain

ליבה של מדריד. בכיכר עץ הדב המפורסם ונקודת קילומטר האפס אם כל הדרכים בספרד. כיכר שער השמש היא הכיכר המרכזית ביותר במדריד. לא לפספס בכיכר את:

*פסל הדב (במשקל של 20 טונות), סימן ההיכר של העיר זכר לתקופה בה האזור היה מלא בדובים.

*סימן קילומטר האפס - הספרדים רואים בספרד מרכז העולם, במדריד מרכז ספרד ובכיכר סול מרכז מדריד. הם מאמינים שאם תעמדו על הסימן בטוח תשובו למדריד.

*מטה הממשל המחוזי של מדריד ופסל קרלוס השלישי הצופה עליו.


לכיכר סול תגיעו בצהריים. ממנה אתם דקה הליכה באחד מהמדרחובים היוצאים מכיכר סול לגראן ויה, רחובהקניות של מדריד. בדרך אליו וברחוב עצמו תמצאו את כל הרשתות כולל את הפריימרק הגדול בעולם המכיל 5 קומות. זכרו לבקש Tax Free מכל סכום (החזר של 11 אחוזים) ובהצגת דרכון בלבד.


היום השני:

אצטדיון ברנבאו - קחו סבווי לתחנת הרכבת של אצטדיון סנטיאגו ברנבאו ותתרשמו מהאצטדיון המרשים בו רשומים רגעי אושר רבים לכל אוהד כדורגל. ניתן לעשות סיור בתוך האצטדיון כולל מוזיאון הגביעים.


כיכר קולומבוס - קחו סבווי ורדו בתחנת Colon, התרשמו מפסל קולומבוס ודגל ספרד הסמוך, הגדול ביותר בספרד כולה 21x14 מטרים.

נתון מעניין, פסלו של קולומבוס ניצב בכמה ערים ברחבי ספרד, ותמיד ידו מצביעה לכיוונה של אמריקה אותה גילה.


שכונת סלמנקה - בהליכה רגלית מומלץ לשוטט בשכונה היוקרתית ביותר במדריד, עם חנויות של כל הרשתות היוקרתיות בעולם. באחת מהן עבדה אשתו של כריסטיאנו, לקוח קבוע של החנות, שם הכירות ומאז כל השאר היסטוריה.


שוק Mercado de la Paz - שוק אוכל נחמד מאוד שנמצא בשכונת סלמנקה. לא תוסס כמו שוק סן מיגל וסןאידלפונסו אבל שווה ביקור קצר.


המשיכו רגלית או בסבווי לכיכר סיבלס - שם שוכנת עריית מדריד מ-2007. Plaza Cibeles, 28014 Madrid, Spain


המשיכו רגלית לשער אלקלה - שער העיר מאז המאה ה-18. Puerta de Alcalá, Plaza de la Independencia, s/n, 28001 Madrid, Spain


היכנסו לפארק בואן רטירו (המנוחה הטובה בספרדית) דרך הכניסה הצמודה לכיכר אלקלה. מדובר בפארקציבורי ענק, הסנטרל פארק של מדריד, נבנה בהתחלה כגני מנוחה למלכים, אולם נהרס ונבנה מחדשבמאה-19. Estanque grande del Retiro, Paseo de Colombia, 2, 28016 Madrid, Spain


בפארק 2 אתרים מומלצים לביקור:

*ארמון הזכוכית (ארמון שכולו זכוכית, משמש לתערוכות, לא חי בו מלך לעולם)

Palacio de Cristal, Paseo República de Cuba, 4, 28009 Madrid, Spain


*ארמון ולאזקאז, גם כן משמש לתערוכות אומנות:

Palacio de Velázquez, Parque del Retiro, Paseo Venezuela, 2, 28001 Madrid, Spain


תצאו מהפארק דרך ״גני המוח״ בשל עיצוב העצים שבו שמזכירים חוליות מוח. יציאה משער Puerta Felipe IV, Calle de Alfonso XII, s/n, 28014 Madrid, Spain


עם היציאה מהפארק תהיו מיד מול מוזיאון פראדו, מוזיאון ענק שמכיל 9000 מיצגים. משעה 18:00 הכניסההינה בחינם.


כיכר סנטה אנה - מפארק בואן רטירו תמשיכו לשכונת סנטה אנה היפה והתוססת. בכיכר סנטה אנה נמצאפסלו של המשורר פדריקו גרסיה לורקה, משורר הומוסקסואל בעל דעות סוציאליסטויות שהיה מתנגד נחרץלשלטונו של פרנסיסקו פראנקו. הוא נרצח בכיתת יורים בתקופת מלחמת האזרחים. Estatua "Madrid a Federico García Lorca", Calle del Príncipe, 25, 28012 Madrid, Spain


ומשם אתם מרחק הליכה לכיכר סול ואזור הקניות.


היום השלישי - יום שווקים וגראפיטי.


השכונה הגאה צ׳ואקה - לכו או סעו לשכונת צ'ואקה Chueca, השכונה הגאה והצבעונית של מדריד. מאודמומלץ להגיע לשכונה רגלית מהגראן ויה על מדרחוב Calle de Fuencarral, מדרחוב תוסס כולל חניות שלמיטב הרשתות, לכיוון כיכר צ׳ואקה לשוק Mercado San Antón.


שוק סן אידלפונסו - מזרחית ממנו נמצא שוק מקורה נוסף Saint Ildephonsus Market. שוק אוכל ששווהלבקר בו גם בלילה בעל אווירה קצבית.


שכונת הגראפיטי מלזניה - מערבה מכם (רגלית) נמצאת שכונת מלאזניה, Malasana שכונת הגראפיטי שלמדריד, לא תפספסו. בשכונה הזו מסעדת טאפסים שאני מאוד אוהב Tapería de Malasaña.


שכונת לה לטינה - אחר הצהריים הייתי אציע לקחת מטרו לשכונה הדרום אמריקאית לה לטינה.

שכונה צבעונית ותוססת ככל שהשמש שוקעת. ממליץ לרדת בתחנת הרכבת La Latina, וללכת לאורך רחובdel Mesón de Paredes השוקק עד לשוק המקורה סן פרדיננד Saint Ferdinand Market.


השלמה :

בשלושת הימים שציינתי הכנסתי את המיטב של מדריד, חסרים בו 2 יעדים שעולים לי בראש והם-

הארנה של מלחמת השוורים (אם אין מלחמת שוורים כשאתם שם או שבכל מקרה לא מדבר אליכם אז אפשרלוותר, Las Ventas Bullring, C. de Alcalá, 237, 28028 Madrid, Spain


מקדשי דבוד (Templo de Debod), מקדשים שנמצאים ליד ארמון המלך אז ניתן לשלב אותם עם היום שלהביקור בארמון (בין הביקור בכיכר ספרד לביקור בארמון). מהמקדשים נשקף נוף יפה על העיר.

הסבר קטן על המקדשים - ב-1960, בעקבות תחילת בנייתו של סכר אסואן והסכנה שנשקפה לאתריםארכאולוגיים באזור, ביקש ארגון אונסק"ו עזרה בינלאומית בהצלת המורשת ההיסטורית העשירה. כהכרתתודה לספרד על סיועה בהצלת מקדשי אבו סימבל, תרמה מצרים את מקדש דבוד לספרד ב-1968.


היום הרביעי : טולדו

יש כל מיני חברות ישראליות שפועלות במדריד ומוציאות טיולי יום לסגוביה ולטולדו. בעקרון כשאני מטייל ולאמדריך, אני תמיד מעדיף לבד. אז איך מגיעים לבד…ממדריד יש רכבת שמגיעה לטולדו, יש קו של רכבת Avant שיוצא מתחנת Atocha ויש קו רכבת של Alsa שיוצא מתחנת Eliptica. במלון שלכם ידעו להכיוון אתכם לאיזהמהם כדאי לקחת ביום שאתם נוסעים.


טולדו היא עיר עתיקה וציורית, היא גם עיר הבירה של מחוז (קהילה אוטונומית) קסטיליה לה מנצ'ה, והבירהההיסטורית של ספרד לפני מדריד, בשנים 1085-1492. העיר ממוקמת על צוק סלעי מחוספס ומוקפתבשלושה צדדים על ידי נהר טאחו, הנהר הארוך ביותר בספרד שאורכו 1,000 ק"מ המתחילים בארגון ונגמריםבליסבון, שם נשפך לאוקיינוס האטלנטי. טולדו נמצא כ-70 ק"מ דרומית למדריד ומתגוררים בה כ-80,000 תושבים. ב-1986 הוכרזה העיר כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו. טולדו היא גם בירת המרציפן של ספרד, מזוהה מאוד עם חרבות טולדו, והיא עיר הולדתו של רבי יהודה הלוי, שם כתב את המשפט ליבי במזרח ואנוכיבסוף מערב על כמיהתו להגיע לירושלים שם בסוף נקבר.


עם ההגעה לתחנת הרכבת בטולדו, קחו מונית מרחק נסיעה קצר לכיכר זוקודובר plaza Zocodover. בכיכר זויתחיל המסלול הרגלי שלכם בטולדו. בערבית משמעות השם שוק בהמות המשא, ייעוד הכיכר בעבר. מאוחריותר שימש המקום כבמה לאירועי מלחמות שוורים ואף להוצאה להורג של מתנגדי האינקוויזיציה.


בסמוך נמצא האלקזאר (מבצר) של טולדו, Alcázar היום הוא המטה של ​​מוזיאון הצבא והספרייה האזורית שלקסטיליה-לה מנצ'ה. שמו מקורו בערבית "אל-קסאר" שפירושה מבצר. תחת שלטון איסלאם (משנת 711 לספירה ועד לשחרורו בידי המלך אלפונסו השישי מקסטיליה בשנת 1085) היא קיבלה שם זה ומאוחר יותרנודעה בשם אלקזר. במהלך השנים נמצאו במקום שרידים רומאיים (בורות מים), אבני גזית של ויסיגותומוסלמים ומזמן שושלת הטראש (בראשות חואנה לה לוקה), שסיפקו נתונים מעניינים מאוד על ההיסטוריהותושביה של העיר היפה הזו. כך למשל, נמצאו בורות מים רומאיים, אבני גזית וסיגוטיות, חומה ערבית וגן תלוי


חזרו ל-zocodover משם תמשיכו רגלית לקתדרלת סנטה מריה דה טולדו. הקתדרלה הגדולה (117 מ׳ אורכה) שוכנת בסמוך לבניין בית הערייה. הקתדרלה הייתה בעבר מסגד, עם כיבוש המוצרים את העיר השתמשובמסגד ככנסיה במשך 200 שנה, ולאחר מכן הסבו את המבנה לקתדרלה במשך 300 שנה.


תמשיכו לקונדטוריית המרציפן המפורסמת בה פסל מרציפן בדמות דון קישוט בגובה של למעלה משני מטרים! תפנקו עצמכם במטעמי המקום. המשיכו לכנסיית סנטו טומא Iglesia de Santo Tomé הסמוכה, כנסיההמתפארת בסגנון המודחאר (סגנון בניה משולב ערבי גותי). ממש ממול מתחיל הרובע היהודי, סממנים ניתןלראות ברצפת הרחוב. הרובע נמצא בסמוך ולא במקרה. יהודים בספד חיו בסמוך לערבים ונוצרים ובהרמוניהעד פרעות קנ״א ב1391 פרעות שהביאו לרדיפה שהסתיימה עם גירוש היהודים ב-1492.


המשיכו לבית הכנסת אל טרנסיטו (Transito de Nuestra Señora) שמו המקורי של בית הכנסת אינו ידוע, אך היה זה בית כנסת שבנה שמואל הלוי בארמונו שברובע היהודי בטולדו. בית הכנסת נחנך בשנת 1357. השם אל טרנסיטו ניתן לו על ידי הנוצרים. בית הכנסת נבנה בלב הרובע, ושער חיבר בין ביתו של שמואל הלויובית הכנסת. המקום שווה כניסה 3€ לאדם.

ואל הלוי אבולעפיה, היה איש כספים פילוסוף ונדבן יהודי, יועצו ושר האוצר של המלך

פדרו ה"אכזר". המלך פדרו זכה לכינוי גנאי "מלך היהודים" על כך שאפשר לשמואל הלוי

לבנות בית כנסת בטולדו. שמואל הלוי נתן את הכסף לבניית בית הכנסת אל טרנסיטו בסמוך לביתו (שהיהמאוחר יותר לביתו של אל גרקו). בית הכנסת נחנך בשנת 1357. שלוש שנים לאחר מכן בשנת 1360, לאחרביקורת ממושכת כלפי פדרו מצד הכנסייה, נעצר שמואל הלוי בסביליה באשמת שותפות לקשר נגד המלך, והוצא להורג בעינויים.

עם גירוש יהודי ספרד, היה המבנה לבית חולים למספר שנים בודדות עד שהוסב לכנסיה. במאה ה-16 נערכובמבנה כמה שינויים, על מנת שיתאים לצרכי פולחן נוצרי, ובחוץ הציבו מגדל פעמונים. במשך השנים עברהמבנה גלגולים שונים, כולל הפיכתו למחנה צבאי לחיילי נפוליאון. משנת 1970 נמצא בו המוזאון הלאומילאמנות יהודית-ספרדית.

בית הכנסת נראה מבחוץ ככנסייה ולו מגדל פעמונים (שנוסף מאוחר יותר), ובפנים – יופי לאין שיעור. כאן באלידי ביטוי סגנון המודחאר במיטבו. בית הכנסת מכונה לעיתים "מיני אלהבמרה" עם תקרה משושים מגולפת, חלונות עם כיתוב בערבית והמזמור לדוד בעברית על הקירות. השינוי העיקרי במבנה בית הכנסת בעת הפיכתולכנסייה היה הוספה של מגדל פעמונים.


המשיכו לבית הכנסת אבן שושן, הנחשב לעתיק ביותר באירופה, נבנה בסוף המאה ה-12 או בתחילת המאהה-13, והיה בית הכנסת המרכזי בעיר, עד שהוחרם בתחילת המאה ה-15 והפך לכנסייה. לא ברור אם אבןשושן היה פטרון הבנייה או ששיפץ מבנה קודם, אולי אפילו מסגד, כפי

שאומרת אחת ההשערות. מבנה זה מספיק לראותו מבחוץ הרי שאין זכר לבית הכנסת המקורי היום.


משם המשיכו למנזר סן חואן דה לוס רייס, ומשם רדו ברגל לגשר סן מרטין. San Martin's Bridge מתחתיונהר הטאחו שנשפך לים בליסבון.


משם קחו מונית לחדרה לתחנת רכבת לא לפני שתעצור לכם לתצפית מרשימה על טולדו ב- Mirador del Valle (ניתן גם להתחיל בתצפית את היום. לשיקולכם.)


טולדו יפה, קחו אותה באיזי כנסו לחנויות, שבו לקפה או לצהריים, ושוטטו ברחובותיה.12 צפיות0 תגובות
bottom of page