ניקרגואה, גרנדה ולאון


גרנדה, נחשבת לעיר היפה ביותר במרכז אמריקה

מה אנו יודעים על ניקרגואה, מדינה השוכנת בליבה של תת היבשת מרכז אמריקה, אשר נחשבה עד העשור הקודם למדינה מסוכנת מאוד, שידעה תקופה ארוכה של מלחמת אזרחים עקובה מדם. למה לנו להגיע לניקרגואה אם אין מטרתנו לעלות על גלשן ביעד הגלישה הפופולרי סן חואן דל סור. ל'למה' הזה תשובות רבות.  חמישה ימים, זה הזמן שעמד לרשותנו על מנת לטעום מהמדינה השנויה במחלוקת הזו. היא שונה משכנותיה בצורה משמעותית, בניב השפה, במראה החיצוני, בתרבות ובנוף סביב. העיר לאון מלוכלכת וישנה, בעוד גרנדה נקייה, צבעונית ויפה ונחשבת לעיר היפה במרכז אמריקה. מדובר במדינה מלאה בפוטנציאל, הרי ששכנתייך הן קוסטה ריקה מדרום והונדורס מצפון, אין מקום לספק בדבר הפוטנציאל שבך. לא בכדי נבחרה ניקרגואה בשנת 2015 לאחד מתוך עשרת היעדים המומלצים לביקור ע”י “לונלי פלנט”, באותה רשימה עם נמביה האפריקאית. אני בטוח כי מי שיבחר להקדיש למדינה זו מספר שבועות בכדי לחוות אותה לאורכה ולרוחבה, יהיה רחוק מלהצטער. הרי געש, אגמים, איי התירס, בעלי חיים, עיירות דייגים שהפכו לסצנת מועדונים ובירה אחת מעולה – Toña. יש לציין כי רמת הביטחון האישי בניקרגואה של היום היא הגבוהה ביותר מבין מדינות מרכז אמריקה!


לאון – בהנחה ומסלול הטיול שלכם במרכז אמריקה הוא מצפון לדרום ניתן להגיע ללאון מלה סייבה שבהונדורס באמצעות מיניבוס מאורגן. יש לציין כי מדובר בנסיעה קשה ביותר האורכת 15 שעות אך כשאין ברירה אז כנראה שאין ברירה. נסיעה זו היא האופציה הטובה ביותר לאלו שמעוניינים להגיע ללאון לאחר שביקרו באחד מהאיים הקריביים Utila או Roatan, ומעוניינים בצדק לדלג על לילה בלב ליבה של הונדורס המסוכנת בדרך אל היעד. למעוניינים, הנסיעה עולה 80$ לאדם ופרטים נוספים תוכלו למצוא באתר – http://tornabe.com/tour-from-la-ceiba-to-leon-nicaragua-in-one-day

אני חייב להודות, לאון רחוקה מלהרשים. מדובר בעיר ישנה, אפילו ישנה מידי. רחובותיה מוזנחים ומלוכלכים, וכלי התחבורה החולפים ספק רכבים ספק סוסים. לולא סוכנויות התיירות הייתי בטוח שאנו התיירים היחידים בה. אז ככה, חשוב להבין שלאון היא אינה אטרקציה, אך מסביב לה מגוון אטרקציות מעניינות מאוד. הראשונה שבהן והיא בגדר חובה לכל הגילאים הינה  הר הגעש Cero Negro. מדובר בהר געש פעיל, שעל מנת להגיע לפסגתו יש צורך בהליכה בטרק של כ-40 דקות בדרגת קושי קלה. ההר כולו “צבוע” שחור, אודות לבזלת שנשארה לאחר התפרצויות קודמות, שלא השאירו זכר לחי ולצומח שהיה סביב. בהגעה לפסגה רוחות עזות יכו בכם והלוע יעשן סביבכם. גולת הכותרת של אטרקציה זו היא סקי החולות. את העליה מבצעים עם קרש בידכם (בורד) איתו תגלשו לאחר שתגיעו לפסגה. הירידה באמצעות הבורד מעלה חשש מסוים בתחילה, אך מהר מאוד לומדים להחליף את החשש בהנאה שאורכת 30 שניות. מדובר בחוויה מיוחדת. לאוהבי הצפרות –  הדרך להר הגעש היא הזדמנות מצוינת לראות את הציפור לאומית של ניקרגואה ושמה “מוט-מוט” . מספר רב של חברות בעיר מוציאים פעמיים ביום טיול זה שאורכו כשעתיים וחצי ברוטו, בשעות הבוקר ובשעות הצהריים, בעלות של 35$ לאדם. המחיר כולל הסעות הלוך וחזור ומדריך. לצערנו הזמן לא אפשר לנו לבקר ביעדים נוספים בסביבה של לאון וישנם לא מעט כאלו, דוגמת ביקור בהרי הגעש מומוטומבו וטקילה (שהיה סגור למבקרים לאור התפרצות בסמוך לביקורינו). לינה – בלאון מומלץ בחום לישון במלון Hotel Azul הכולל בריכה וארוחת בוקר ונמצא במיקום נהדר.

כיכר הקתדרלה, לאון

Cero Negro לוע הר הגעש

גרנדה – בין לאון וגרנדה מפרידים כ-140 קילומטרים, מרחק השווה לשעתיים ברוטו נסיעה בתחבורה ציבורית. אם פעם אחת בטיול תרצו לחוות חווית נסיעה שונה, זה הזמן לעלות על אוטובוס המקומיים "צ’יקן-באס". לשם כך יש לנסוע לתחנת האוטובוסים של לאון ומשם למנגואה, עיר הבירה של ניקרגואה. בתחנת האוטובוסים של מנגואה יש להחליף אוטובוס לגרנדה. לטוב ולרע, מובטחת לכם חוויה ייחודית בעלות מינימלית של שקלים בודדים. גרנדה היא עיר קולוניאלית, מהיפות במרכז אמריקה, ובסביבתה אפשרויות טיול רבות. מדובר בעיר צבעונית, נקייה ונעימה לשוטטות בכל שעות היום.

על מנת לנצל את הזמן בצורה יעילה וטובה בעיר וסביבתה אמליץ על טיול יום עם רכב, נהג מקומי ומדריך שייקחו אתכם מהבוקר עד אחה”צ 09:00-17:30 לכל האטרקציות שיש לאזור להציע. עלות של יום כזה היא 50 דולר, לא כולל כניסה לאגם אפויו (Lago Apoyo) בעלות של 7$ לאדם, וכניסה להר הגעש מסאיה בעלות של 4 דולר לאדם. מחיר זה הוא הנמוך ביותר שמצאנו, במיוחד נוכח התמורה המכובדת.


הטיול כולל:

הכפרים הלבנים – כפרים שבעבר נצבעו לבן. כיום אין ממש זכר לכך. בין הכפרים הללו נמנים San Juan De Oriente, כפר קטן ומקסים שעיסוק תושביו מתבסס בעיקר על עבודות חרס. תבקרו במקום בו מייצרים פריטים אלו ותצפו בתהליך הייצור. כפר זה כולל עשרות חנויות של עבודות יד. משם ממשיך הטיול לכפר Caterina, בעל רחוב מרכזי עם חנויות ערסלים, מזכרות ועבודות יד. בקצה הרחוב נקודת תצפית יפה על אגם אפויו, אגם שהוא לא אחר מאשר לוע של הר געש.

שוק מסאיה - מהכפרים הלבנים ימשיך הטיול אל שוק גדול מלא בדוכנים למכירת בגדים, מזכרות ועבודות יד וכן דוכני מזון לאוכל מקומי. יש שיגידו כי מדובר בשוק אטרקטיבי יותר מבחינת מחירים, מהשוק עצום המיימדים שבעיירה צ'יצ'יקסטננגו בגואטמלה. לדעתי אין זה נכון, אך ייתכן ותמצאו פה מציאות. מומלץ לנסות את המנה הלאומית שלהם, תבשיל בשר המבושל עם תפוח אדמה מקומי.

הר הגעש וולקאן מסאיה - הר הגעש מסאיה הסמוך. מדובר בהר געש שלו לוע פעיל שמעשן. בשנת 2016 התפרץ הר הגעש בפעם הארונה, כאשר הפעם הבאה היא עניין של זמן. למעוניינים טיפוס של 20-30 דקות לתצפית מנקודה גבוהה יותר, מומלץ.

אגם אפויו – יעדו האחרון של הטיול הוא אגם אפויו. הכניסה עולה 7 דולר לאדם וכולל שימוש חופשי בקיאקים והאבובים במקום. מדובר באגם יפהפה שנוצר בתוך לוע של הר געש כבוי. המים בו צלולים ונקיים לשחייה. הקדישו לאגם זה שעתיים לפחות. יש משהו מיוחד באגם זה, מומלץ בחום.


המדריך המקומי שלקחתי הוא דובר אנגלית, צעיר, חרוץ ושופע ידע ובקיאות- David Oporta Duarte.


אגם אפויו, הנוצר בתוך לוע של הר געש כבוי

ביום למחרת תוכלו לצאת עם דיוויד אופורטה הצעיר, לסיור של שעתיים באיים הסמוכים Las Isletas. סיור זה עולה כ-20 דולרים. איים אלו נמצאים באגם ניקרגואה לגדותיו יושבת גרנדה. מדובר באיים פרטיים ברובם המלאים בחי ובצומח. אחד מהאיים אף מלא בקופים שיירדו לסירה מיד עם הגעתכם אליו. מומלץ בחום עבור ילדים.

לינה - אני ממליץ ללון ממש במדרחוב Calzada הראשי של העיר המלא מסעדות, נגנים מקומיים ואווירה טובה לעת ערב.  מלון מומלץ - Hotel Dario

Las Isletas איי


המלצת טוקן:

אם כבר הגעתם לניקרגואה, אל תוותרו על העיר גרנדה ועל אגם אפויו המיוחד

22 צפיות0 תגובות